علت روشن شدن چراغ ۴wd و ۵ اقدام مهم در تعمیرگاه کارفیکسر!

علت روشن شدن چراغ ۴wd | تعمیرگاه کارفیکسر | carfixer

دلیل و علت روشن شدن چراغ ۴wd چیست؟

آیا برای شما پیش آمده است که چراغ wd4  شروع به چشمک زدن کند. و شما را نگران این موضوع کند که دلیل اصلی این موضوع چه می تواند باشد؟ چنانچه که این چراغ روشن می گردد در عین اینکه نشان خوبی نیست اما لازم نیست که زیاد نگران این موضوع باشید. یک چراغ نشانگر چشمک زن معمولاً به دلیل سیم کشی یا یک قطعه الکتریکی مانند کنترل کننده ، موتور یا چنگال معیوب ، سنسور سرعت یا سوئیچ موقعیت ایجاد می شود. بسیاری از واحدهای ۴WD دارای یک محرک واقع در محور جلو برای قفل کردن و درگیری محور جلو برای ۴WD هستند. اگر این محرک آن خراب باشد. این چراغ شروع به چشمک زدن می کند. که این مسئله برای راننده مشکل ایجاد می کند. در صورت ایجاد هر گونه مشکل برای خودروی خود به کارفیکسر به نشانی وبسایت  carfixer.ir مراجعه نمایید.

در این مقاله به شما از دلایلی که ممکن است موجب به وجود آمدن این مشکل شود را توضیح می دهیم. در شکل ۱: علت روشن شدن چراغ ۴wd را می بینید.

شکل ۱: علت روشن شدن چراغ ۴wd

اولین دلیل: مورد انتقال بیش از اندازه حرارت دیده

مورد انتقال به معنای چیزی است که power را از مابین محور های جلویی و عقبی توزیع می نماید. چنانچه که این قسمت بیش از اندازه حرارات ببیند موجب علت روشن شدن چراغ ۴wd می گردد. گاهی اوقات تا زمانی که این قسمت به طور کامل خنک نشود. موجب می شود که این بخش غیر فعال گردد و بعد از حل شدن این مشکل این چراغ خاموش شود.

شکل ۲: دلایل روشن نشدن چرغ اwd4

دومین دلیل: عیب داشتن و خراب بودن سنسور های مربوطه

سیستم چهار چرخ بر پایه مفروضات و داده هایی می باشد که از شبکه حسگر ها دریافت می کند. این اطلاعات شامل شتاب چرخ ها و سرعت انتقال است.  چنانچه یک یا چند سنسور به خوبی کار نکنند. موجب روشن شدن این چراغ می شود. پیش از این که فکر کنید دلیل روشن شدن این چراغ مربوط به مورد انتقال است؛ بهتر است که با متخصص مربوطه حرف بزنید. تا این مشکل را تشخیص دهد و نسبت به حل آن اقدام کنید.

شکل ۳ تعمیر ecm motor

سومین دلیل: سیستم به طور خودکار به فعالیت خود می پردازد

بعضی اوقات علت روشن شدن چراغ ۴wd عللی بر خرابی قمستی از خودرو نمی باشد. و معنای آن این است که سیستم مورد نظر همان طور که باید کار کند دارد به فعالیت خود ادامه می دهد. در ماشین های آفرودی روشن شدن این چراغ در صورت درخواست روشن می گردد. یعنی زمانی که شروط کشش ماشین به آن احتیاج داشته باشد این چراغ فعال می گردد. چنانچه که این چشمک زدن این چراغ را می بینید به خود نگرانی راه ندهید. دلایلی که در این بخش بیان کردیم را دنبال کنید. و در اسرع وقت خودروی خود را به مکانیکی ببرید. تا نسبت به حل مشکل اقدام کنید. در شکل ۲: دلایل روشن نشدن چرغ اwd4 را می بینید.

شکل ۴ موتور برقی دیفرانسیل  یا موتور ۴wd

از دیگر دلایل روشن شدن این چراغ چه می تواند باشد؟

دلایل علت روشن شدن چراغ ۴wd سیستم چهار چرخ در هیوندای و کیا و رفع مشکل آن در تعمیرگاه تخصصی کارفیکسر به نشانی carfixer.ir مراجعه کنید. عمده مشکلات خرابی در سیستم دیفرانسیل عقب و چهار چرخ این خودروها می تواند برقی و الکترونیکی باشد. همچنین چک کردن سیم کشی از داخل اتاق خودرو و بررسی یونیت ۴Wd اسم لاتین آن ecm 4wd و بررسی سوئیچ کنسول. مجموعه ولو کلاچ الکترومغناطیسی شامل ecm motor و pressure sensor می باشد. دلیل دیگری که باعث روشن شدن چراغ ۴wd می شود مکانیکی می تواند باشد. که باید با باز کردن دیفرانسیل عقب و نیروی انتقال قدرت به بررسی و رفع مشکل آن پرداخت. تعمیر ecm motor یا موتور برقی دیفرانسیل  یا موتور ۴wd در تعمیرگاه تخصصی کارفیکسر (carfixer)به صورت تخصصی پذیرفته می شود.

شکل ۵ بررسی یونیت های سیستم چهار چرخ

تعمیر و بررسی محل قرار گیری یونیت ۴wd سیستم چهار چرخ خودرو و سیم کشی. در مورد سیستم چهار چرخ کیا موهاوی باید دقت داشته باشید. که با فعال کردن این سیستم چراغ چهار چرخ به رنگ سبز در پشت آمپر روشن می شود. یونیت ۴wd در کیا موهاوی بر روی خود موتور سیستم چهار چرخ قرار دارد. و از کار نکردن سیستم چهار چرخ می توان به خرابی این موتور اشاره کرد.‌ دلیل دیگر خرابی در ترنسفر کیس و دیفرانسیل است که حتما باید مورد بررسی قرار بگیرند.

شکل ۶ بررسی فیوز ها ، جعبه فیوز و سیم کشی ها ۴wd

شکل ۷ یونیت ۴WD

شکل ۸ سیستم چهار چرخ موهاوی

شکل ۹ موتور ۴wd کیا موهاوی

شکل ۱۰ دیفرانسیل و ترنسفر کیس کیا موهاوی

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اگر سوالی داری میتونی اینجا بپرسیx
()
x